Kilka słów o warsztacie:
Spotkanie „Nie dla cyberprzemocy” koncentruje się wokół tematyki nowoczesnych mediów w życiu człowieka oraz zagrożeń wynikających z ich niewłaściwego użytkowania, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy. W aktualnym, zinformatyzowanym świecie, gdzie technologia mocno związana jest z pracą, nauką czy też rozrywką, koniecznością jest zwracanie uwagi na sprawę bezpieczeństwa w sieci. Rzeczywistość młodych ludzi również bardzo mocno przenosi się do świata wirtualnego. Zważając na to, osoby odpowiedzialne za wychowanie i opiekę nad dorastającymi potrzebują posiadać wiedzę i umiejętności pozwalające na ich świadomą formację w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów cyberprzestrzeni. Proponowane zajęcia to okazja do zdobycia fachowych informacji na wskazany temat, a uczestnicząc w nich rodzic dowie się m. in. jakie są zagrożenia wynikające korzystania z sieci, jak wspierać dziecko w trudnych sytuacjach związanych z życiem wirtualnym czy też jakie umiejętności przydają się użytkownikom Internetu. Podczas spotkania rodzice będą też zachęceni do refleksji nad swoimi działaniami w sieci, bowiem poprzez zachowanie własnego bezpieczeństwa, łatwiej będzie im kształtować ten nawyk u dzieci. Pogadanka ma formę warsztatową i służy głównie treningowi umiejętności, który realizowany jest za pomocą ćwiczeń, co w założeniu stanowi najbardziej skuteczny sposób uczenia się.
Cele szczegółowe:
- Uczestnik poznaje rolę nowoczesnych technologii w życiu człowieka.
- Uczestnik poznaje bezpieczne sposoby korzystania z technologii.
- Uczestnik jest świadomy zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci i młodzież podczas korzystania z Internetu.
- Uczestnik ćwiczy rozmowę z dzieckiem nakierowaną na bezpieczeństwo w sieci.
Zakres tematyczny:
- Wprowadzenie w tematykę spotkania poprzez wskazanie roli technologii informacyjno-komunikacyjnych w życiu dzieci i młodzieży oraz jej pozytywnych i negatywnych stron.
- Zidentyfikowanie zagrożeń występujących w sieci i wyjaśnienie pojęcia cyberprzemocy.
- Racjonalne korzystanie z zasobów sieci – jak nauczyć tego swojego dziecka?
- Rozmowa z dzieckiem na temat jego działań w przestrzeni wirtualnej wraz ze wskazaniem i egzekwowaniem zasad, którymi należy posługiwać się w Internecie – ćwiczenia.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia lub rozpoznania cyberprzemocy w życiu dziecka.
- Metody ochrony przed zagrożeniami wirtualnymi.
- Ogólnodostępne źródła wsparcia w przypadku problemów dotyczących nowoczesnych technologii – gdzie warto szukać pomocy?
- Pytania uczestników i podsumowanie.
Korzyści:
- Znajomość narzędzi, które pomogą rodzicom wspierać dziecko w bezpiecznym korzystaniu z technologii.
- Poznanie metod ochrony dzieci przed zagrożeniami wirtualnymi.
W celu otrzymania oferty zadzwoń do nas lub wyślij formularz kontaktowy.