Praca socjalna oparta o nowatorskie metody – dialog motywujący

Motywacja w procesie pomagania, wskazówki dla pracownika socjalnego, jak skutecznie motywować

W pracy socjalnej opartej na zasadzie empowerment szczególnie istotnym elementem, od
którego zależy skuteczność pomagania, jest gotowość osoby wspomaganej do dokonywania
zmian. Proponowane szkolenia ma na celu pomóc pracownikowi socjalnemu w budowaniu
takiej gotowości u osób, które nie są zdecydowane na zmiany, poprzez nabycie przez niego
umiejętności motywowania. Szkolenie podejmuje temat motywacji w procesie pomagania oraz
zawiera praktyczne wskazówki dla pracownika socjalnego, jak skutecznie motywować. Część
warsztatowa szkolenia pozwala poznać narzędzia motywacyjne do wykorzystania w pracy
socjalnej. Szkolenie ma charakter wykładowo-warsztatowy i kończy się uzyskaniem
certyfikatu potwierdzającego udział w szkoleniu.

• Zapoznanie uczestników z ideą dialogu motywującego.
  • Wypracowanie praktycznych umiejętności zwiększających kompetencje w ramach własnego warsztatu pracy.
  • Zdobycie wiedzy na temat procesów jakie zachodzą u klientów podczas rozważań na temat zmiany.

Uczestnicy szkolenia nabywają umiejętność prowadzenia pracy socjalnej z wykorzystaniem
elementów dialogu motywującego, poszerzają świadomość postaw kognitywnych
i behawioralnych w komunikacji prowadzonej w ramach tego nurtu. Ponadto poszerzają
warsztat pracy własnej w zakresie motywowania klientów do podejmowania działań, nabywają
umiejętności korzystania z narzędzi motywacyjnych w ramach pracy socjalnej. Szkolenie jest
również okazją do zrozumienia istoty oporu, który występuje ze strony klienta – uczestnicy
poznają szereg technik i sposobów pracy z oporem, nabywając tym samym umiejętność
radzenia sobie z pojawiającymi się emocjami podczas współpracy z klientem.

Skrócony program szkolenia:

1. Wprowadzenie do założeń dialogu motywującego.
  2. Pracownik socjalny jako motywator.
  3. Dialog motywujący w praktyce.
  4. Interwencja w duchu dialogu motywującego.
  5. Panel dyskusyjny, podsumowanie szkolenia.

pomoc-spolecznapracownicy-socjalni
Superwizja Pracy Socjalnej

Superwizje grupowe i indywidualne dla pracowników OPS.
asystenci-rodzinpomoc-spolecznapracownicy-socjalni
Praca Socjalna Stres

Stres i wypalenie zawodowe

Skuteczne metody i techniki radzenia sobie z kryzysem, trening relaksacyjny