Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej do zadań własnych gminy/powiatu należy opracowanie i realizacja Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej. Program wskazuje główne kierunki działania gminy w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Działania te dotyczą w szczególności profilaktyki, zapobiegania i ograniczania zjawiska przemocy domowej. Opracowany dokument powiązany jest z Krajowym Programem Przeciwdziałania Przemocy, Lokalnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Program stanowi integralną część Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, w której wspieranie rodziny i poszczególnych jednostek w prawidłowym jej funkcjonowaniu oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa jest jednym z ważnych założeń.
Zajmiemy się przygotowaniem programu w sposób kompleksowy, uwzględniając przede wszystkim następujące obszary:
- Aktualną diagnozę problemu.
- Odniesienie do innych, aktualnie obowiązujących, dokumentów strategicznych.
- Przejrzystą strukturę celów, zadań i działań.
- Określenie sposobu realizacji wskazanych w programie działań.
- Harmonogram realizacji działań, ze wskazaniem na działania o charakterze ciągłym.
- Określenie zasad finansowania zaplanowanych działań.
- Określenie jednostek odpowiedzialnych za realizację określonych w programie zadań/działań; wskazanie oczekiwanych rezultatów.
- Określenie i opisanie wskaźników, które pozwolą w późniejszym czasie sprawdzić (zmierzyć), czy, i w jakim stopniu, odnotowano zmiany zachodzące na skutek realizacji programu.
- Określenie terminu i sposobu przeprowadzenia ewaluacji wraz ze szczegółowym harmonogramem oraz wskazaniem podmiotu odpowiedzialnego za jej zaplanowanie.
W celu otrzymania pełnego opisu programu zadzwoń do nas lub wyślij formularz kontaktowy