Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej do zadań samorządu terytorialnego należy opracowanie i realizacja 3-letnich gminnych programów wspierania rodziny. Głównym założeniem programu jest utworzenie spójnego systemu wsparcia dzieci i rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, w celu przywrócenia im zdolności do funkcjonowania, poprzez wzmocnienie roli i funkcji rodziny, rozwijanie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i rodzinie.
Utworzony dokument dzięki doświadczeniu naszych specjalistów odpowiada na realne problemy, towarzyszące lokalnej społeczności, szczególnie w obszarze funkcjonowania rodziny. Najczęściej są nimi: ubóstwo, wyuczona bezradność, bezrobocie, poczucie izolacji, brak poczucia stabilizacji, problemy wychowawcze. Problemy te w znacznej części wynikają z wieloletnich, czy nawet wielopokoleniowych procesów, stąd zdiagnozowanie tych problemów wymaga skorzystania z wielu źródeł i gruntownej analizy problemów. Dokument powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę uwzględniającą źródła wtórne oraz pierwotne.
Zajmiemy się przygotowaniem programu w sposób kompleksowy, uwzględniając przede wszystkim główne obszary problemowe w zakresie wspierania rodziny, które obejmują między innymi:
- Wsparcie rodzin z dziećmi w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej.
- Podejmowanie działań profilaktycznych i edukacyjnych na rzecz rodziny.
- Koordynację działań różnych instytucji działających ze środowiskami dysfunkcyjnymi.
- Zmniejszanie skali zjawiska zaburzających prawidłowe funkcjonowanie rodziny: ubóstwo, bezrobocie, nieumiejętność prowadzenia gospodarstwa domowego, uzależnienia, przemoc domowa, brak kompetencji rodzicielskich.
Przygotowany program wpisuje się w efektywny dokument strategiczny, wyznaczający kierunki działań, które mają na celu doprowadzić do:
- Zabezpieczenia podstawowych potrzeb socjalno-bytowych rodziny.
- Tworzenie płaszczyzny komunikacji społecznej pomiędzy rodzinami dotkniętymi lub zagrożonymi kryzysem a innymi podmiotami społeczności lokalnej.
- Zwiększanie kompetencji rodzicielskich przede wszystkim w zakresie wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczej dorosłych członków rodziny.
- Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym, które w konsekwencji prowadzą do podejmowania przez pracowników służb społecznych działań interwencyjnych.
W celu otrzymania pełnego opisu programu zadzwoń do nas lub wyślij formularz kontaktowy.