Kilka słów o warsztacie:
Szkolenie dotyczy zagadnień związanych z przemocą i sfokusowane jest wokół przeprowadzania procedury Niebieskie Karty. Tematyka przemocy w rodzinie przedstawiana jest ze szczególnym uwzględnieniem dziecka jako ofiary i właśnie w tym kontekście przybliżone są treści dotyczące zadań przedstawicieli szkoły w realizacji procedury NK. Trener posługuje się metodami ćwiczeniowymi nakierowanymi na pracę z przykładowymi przypadkami prowadzenia procedury. Udziela również wskazówek przydatnych do zastosowania w praktyce i dzieli się doświadczeniami w zakresie otwierania i zamykania NK. Szkolenie to jest odpowiedzią na potrzeby pracowników oświaty, którzy w trosce o uczniów chcą rozwijać swoje kompetencje.
Cele szczegółowe:
- Uczestnik poznaje problematykę przemocy w rodzinie ze szczególnym uwzględnieniem
dziecka jako ofiary.
- Uczestnik systematyzuje zagadnienia dotyczące roli, zadań i kompetencji nauczycieli
w kontekście realizacji procedury NK.
- Uczestnik ćwiczy prowadzenie rozmowy z uczniem nakierowanej na rozpoznanie bądź
wykluczenie problemu przemocy.
Zakres tematyczny:
- Podstawowe informacje dotyczące przemocy w rodzinie: definicja i rozpoznawanie zjawiska, psychologiczny profil sprawcy (rodzica) i ofiary przemocy domowej (dziecka).
- Postępowanie szkoły w przypadku podejrzenia o zastosowanie przemocy wobec ucznia lub jej rozpoznania: zadania wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury NK oraz wzorów formularzy NK – uruchamianie procedury i omówienie poszczególnych etapów.
- Współpraca z innymi służbami w celu koordynacji działań na rzecz dziecka z rodziny przemocowej – idea działań interdyscyplinarnych, przedstawiciel oświaty jako członek Zespołu Interdyscyplinarnego ćwiczenia.
- Symulacja rozmowy z uczniem nakierowanej na rozpoznanie bądź wykluczenie problemu przemocy.
- Dobre praktyki, wymiana doświadczeń uczestników, pytania i odpowiedzi.
Korzyści:
- Uporządkowanie informacji dotyczących zjawiska przemocy z uwzględnieniem aspektów prawnych, administracyjnych i psychologicznych.
- Trening umiejętności w zakresie działań służących pomocy dziecku krzywdzonemu, w tym ustalenia bądź wykluczenia problemu przemocy oraz uruchamianie procedury NK.
- Materiały szkoleniowe i certyfikat uczestnictwa.
W celu otrzymania oferty zadzwoń do nas lub wyślij formularz kontaktowy.