Wsparcie dziecka z rodziny z problemem uzależnienia od alkoholu.

Kompendium wiedzy na temat wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

Postrzeganie rodziny w optyce systemowej ułatwia nam zrozumienie złożoności sytuacji rodzin alkoholowych, ma także znaczenie w kontekście pomocy udzielanej dzieciom zmagającym się z lękiem i kłopotami spowodowanymi przez nadużywających alkohol rodziców. Alkoholizm jest integralnym i nieusuwalnym komponentem całej rodziny, a także rodzinnej sieci społecznych powiązań. Bywa, że alkoholizm postrzegany jest jako „cichy członek rodziny”, ponieważ generuje rodzinną dynamikę i wpływa na jej funkcjonowanie. Wchodzi w interakcje i wywiera wpływ na każdego członka rodziny. Podczas szkolenia poruszane są najistotniejsze kwestie dotyczące zasad wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dziecka z rodziny z problemem uzależnienia od alkoholu. Szkolenie ma charakter wykładowo-warsztatowy i kończy się uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego udział w szkoleniu.

• Nabycie/poszerzenie wiedzy nt. uzależnień oraz wsparcia dziecka z rodziny z problemem uzależnienia od alkoholu/innych substancji psychoaktywnych;
  • Nabycie/poszerzenie umiejętności z zakresu pracy psychologicznej i pedagogicznej z dzieckiem z rodziny z problemem uzależnienia od alkoholu oraz jego rodziną, niezbędnych do efektywnego wykonywania zadań zawodowych;
  • Nabycie kompetencji w obszarze profilaktyki uzależnień.

Uczestnicy będą mieli możliwość udoskonalenia warsztatu metodycznego w pracy z dziećmi oraz rodzinami, których członkowie zmagają się z uzależnieniami. Uczestnicy szkolenia nabywają konkretne  umiejętności komunikacji interpersonalnej i motywowania rodzin do szeroko rozumianej zmiany. Szkolenie przyczynia się do zwiększenia świadomość celowości działań podejmowanych przez specjalistów świadczących wsparcie psychologiczne bądź pedagogiczne wobec dzieci oraz rodzin.

Skrócony program szkolenia:

1. Rodzina z problemem alkoholowym ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci.
  2. Rozpoznawanie dzieci z rodzin alkoholowych będących w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz nastoletnim.
  3. Mechanizmy funkcjonowania dzieci z rodzin alkoholowych.
  4. Wsparcie psychologiczne dzieci z środowisk wieloproblemowych– dobre praktyki.
  5. Metody i techniki pracy z dzieckiem w kontakcie indywidualnym
  6. Nastawienie na wzmacnianie zasobów dziecka i rodziny – wykorzystanie metody „Kids’s Skills” w pracy psychologicznej.

gkrpagkrpa-oraz-zi
Funkcjonowanie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w wymiarze formalno-prawnym

Zagadnienia dotyczące prawnych i praktycznych aspektów funkcjonowania komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
pracownicy-socjalnizespol-interdyscyplinarny