Po piętnastu latach przerwy nauczyciele znów mają prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Odebrany im w 2008 roku przywilej przywróciła podpisana niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Karcie nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przepisy nie przywracają prawa do wcześniejszej emerytury na tych samych zasadach co 15 lat temu. Pojawiło się kilka istotnych zmian.
Podobnie jak w starych przepisach, wcześniejsza emerytura przysługuje nauczycielowi bez względu na wiek - by z niej skorzystać, musi mieć przepracowanych 20 lat w zawodzie i 30 lat okresów składkowych. Zmienia się jednak sposób obliczania wysokości emerytury. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli nauczyciel zdecyduje się na wcześniejszą emeryturę, to wysokość jego emerytury będzie wynikać ze zgromadzonych składek.
W sytuacji, gdy przechodzący na emeryturę nauczyciel jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu będą przekazywane w jednej transzy na jego subkonto. Nowela zakłada, że podstawę obliczenia emerytury, będzie stanowiła kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem:
Warto o tym pamiętać zwłaszcza, że emerytowany nauczyciel, który będzie chciał wrócić do szkoły aby dorobić, będzie miał możliwość pracy tylko na pół etatu. Aby pracować na pełnym etacie bez zawieszenia prawa do emerytury, potrzebna będzie zgoda kuratora.
Prawo do wcześniejszej emerytury mają nauczyciele którzy:
- rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego.
- 30 lat okresu składkowego, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego.
- nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,
wysokość emerytury obliczonej nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.