Dbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wymaga podejścia holistycznego, które uwzględnia ich potrzeby emocjonalne, społeczne i fizyczne. Poniżej wymienione zostało kilka kluczowych wskazówek, jak można to zrobić. Artykuł przybliży Ci tematy takie jak:
Rozwijanie relacji rodzinnych i edukacja emocjonalna - o co zadbać?
- Regularne rozmowy z dziećmi, wspólne spędzanie czasu czy słuchanie tego, czym dziecko dzieli się z dorosłymi, a także okazywanie mu zrozumienia
- Uczenie dziecka umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji (chociażby poprzez proste pytanie: "jak się czujesz?", "co czujesz w tej sytuacji?"), bo to pomaga dzieciom lepiej rozumieć siebie, jak również radzić sobie z trudnymi chwilami. Ogromna jest tu rola rodziców i opiekunów, aby kształtowali w dziecku akceptację tego, że mogą pojawiać się w nim różne emocje
- Budowanie w dziecku poczucia własnej wartości poprzez wzmacnianie adekwatnej samooceny, docenianie wysiłku i postępów, a nie tylko wyłącznie wyników (bardzo przydatne jest mówienie tego, co dziecko robi dobrze i że zauważamy jego pracę i zaangażowanie).
- Regularny ruch poprawia nastrój, redukuje stres, jak również pomaga zadbać o ogólne dobre samopoczucie. Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, jazda na rowerze czy sporty drużynowe korzystnie wpływają nie tylko na ciało, ale też na psychikę, pomagają zdrowo odpoczywać. Chcesz aktywnie spędzić czas z dzieckiem? Skorzystaj z którejś z powyższych możliwości.
- Regularne pory posiłków, odpowiednia ilość snu (min. 8-10 godzin) to podstawa zdrowia psychicznego każdego młodego człowieka. Długotrwałe zaburzenia w tych obszarach mogą skutkować np. trudnościami z koncentracją czy ogólnym spadkiem energii.
- Nikogo już nie zaskoczy fakt, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych i technologii może zwiększać poziom stresu czy negatywnie wpływać na samoocenę zatem kontrolowanie czasu spędzanego przed ekranem jest kluczowe dla kondycji psychicznej nie tylko młodego człowieka. Wskaż czas, który dziecko może przeznaczyć na korzystanie z telefonu i egzekwuj przestrzeganie go.
- Są sytuacje w którym potrzeba kontakt z psychologiem czy pedagogiem szkolnym, by móc otrzymać wsparcie w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Jako nauczyciel czy wychowawca z pewnością szybko wychwycisz takie sytuacje. Warto też, by szkoły oferowały spotkania warsztatowe czy pogadanki, podczas których uczniowie będą uczyć się kształtowania zdrowych relacji interpersonalnych czy asertywności, bo to wszystko pomoże im w oswajaniu się z różnorodnością życia.
W naszej ofercie znaleźć można warsztaty profilaktyczne dla dzieci skoncentrowane np. wokół tematu emocji czy rozwiązywania konfliktów, jak również szkolenia dla rodziców czy nauczycieli dotyczące np. komunikacji z dzieckiem. Zagadnienia te są niezwykle ważne we wspieraniu rozwoju dorastającego człowieka, a same zajęcia zostały zaplanowane w taki sposób, aby uczestnicy ćwiczyli konkretne umiejętności przydatne w życiu - jako dziecko, rodzic czy nauczyciel. Szczegółowe programy możesz sprawdzić tutaj.