W każdej rodzinie mogą pojawić się sytuacje problemowe i trudne, które wymagają wyrzeczeń, współdziałania i wsparcia w celu ich przezwyciężenia. Skuteczna pomoc rodzinie warunkowana jest koniecznością zmobilizowania i uaktywnienia wewnętrznych sił rodziny oraz często uruchomienia dodatkowej pomocy płynącej z zewnątrz. Zorganizowane
i skoordynowane wsparcie pomaga stworzyć optymalne warunki pomocy, które pozwolą pokonać trudności życiowe rodziny doświadczającej różnych problemów społecznych.
Uczestnicy będą mieli możliwość udoskonalenia warsztatu metodycznego w pracy
z rodzinami, które przejawiają trudności o charakterze opiekuńczo-wychowawczym oraz znajdują się w innych trudnych sytuacjach socjalno-bytowych. Uczestnicy szkolenia nabywają konkretne umiejętności komunikacji interpersonalnej i motywowania rodzin do szeroko rozumianej zmiany. Szkolenie przyczynia się do zwiększenia świadomość celowości działań podejmowanych przez asystenta rodziny. Asystent będzie potrafił zracjonalizować prowadzoną przez siebie dokumentację, aby w sposób czytelny ukazywała realizacje przez niego ustawowych obowiązków.