Budowanie współpracy międzyinstytucjonalnej na terenie gminy

Zadania i obowiązki służb na rzecz interdyscyplinarnego rozwiązywania problemów

Współpraca międzyinstytucjonalna stanowi coraz to większą wartość w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych. Kooperacja winna być oparta na podejściu wielopłaszczyznowym, pozwalającym szeroko przyglądać się zjawiskom społecznym i inicjować zmiany społeczne. Proponowane szkolenie jest okazją do zacieśnienia współpracy między lokalnymi służbami, które działają na rzecz mieszkańców gminy. Ponadto część warsztatowa szkolenia stanowi okazję do poznania wzajemnych kompetencji służb w zakresie rozwiązywania określonych problemów i wypracowania optymalnych procedur współpracy w tym zakresie. Warsztat jest również okazją do integracji różnych środowisk zawodowych,
a także daje możliwość usprawnienia współpracy międzyinstytucjonalnej. Szkolenie ma charakter wykładowo-warsztatowy i kończy się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w szkoleniu.

• Nabycie wiedzy na temat wzajemnych kompetencji służb w zakresie rozwiązywania różnorodnych problemów z którymi zmagają się lokalne społeczności.
  • Zrozumienie idei współpracy interdyscyplinarnej na rzecz rozwiązywania problemów.
  • Nabycie umiejętności współpracy międzyinstytucjonalnej.
  • Integracja służb działających na rzecz osób/rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej.

Uczestnicy szkolenia oprócz nabycia umiejętności współpracy międzyinstytucjonalnej, nabywają umiejętność wypracowania standardów i rozwiązań praktycznych w zakresie realnego współdziałania instytucji, organizacji na rzecz rozwiązywania określonych kontekstów problematycznych, które pojawiają się na terenie gminy - posiadają umiejętność identyfikacji prawnych ram współpracy, szans i ograniczeń z uwzględnieniem przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie podmiotów stanowiących grupę docelową szkolenia.

SKRÓCONY PROGRAM SZKOLENIA

1. Współpraca międzyinstytucjonalna i międzysektorowa.
  2. Rola i zadania instytucji na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej - warsztat.
  3. Zasady współpracy w ramach zespołu interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno-pomocowych - warsztat.
  4. Techniki pomocne w budowaniu procesu grupowego nastawionego na realizację działań - wykład.
  5. Wymiana dotychczasowych doświadczeń służb.
  6. Panel dyskusyjny,  podsumowanie szkolenia.

pomoc-spolecznapracownicy-socjalni
Superwizja Pracy Socjalnej

Superwizje grupowe i indywidualne dla pracowników OPS.

gkrpagkrpa-oraz-zi
Funkcjonowanie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w wymiarze formalno-prawnym

Zagadnienia dotyczące prawnych i praktycznych aspektów funkcjonowania komisji rozwiązywania problemów alkoholowych