Charakterystyka pracy z osobami stosującymi przemoc domową

Realizacja zadań i obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów prawa

W ramach szkolenia podejmowane są zagadnienia dotyczące prawnych i praktycznych aspektów pracy z osobą stosującą przemoc domową. Praktyczny wymiar szkolenia pozwala zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują sprawcy przemocy i jakie zadania oraz obowiązki zostały przypisane osobom pracującym z tą grupą odbiorców. Program szkolenia uwzględnia również problematykę motywowania osób stosujących przemoc domową do zaprzestania zachowań przemocowych, możliwych sposobów prowadzenia rozmów korekcyjnych oraz prawnych możliwości odizolowania sprawcy od osoby doznającej przemocy. Szkolenie ma charakter wykładowo-warsztatowy i kończy się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w szkoleniu.

• Podniesienie kompetencji niezbędnych w pracy z rodzinami wieloproblemowymi.
  • Nabycie umiejętności prawidłowego dokumentowania pracy asystenta rodziny.
  • Poznanie modeli pracy z rodzinami wieloproblemowymi.
  • Poznanie zasad formułowania planów pracy z rodziną i ich dokumentowania w sposób umożliwiający współpracę z pracownikiem socjalnym, zespołem interdyscyplinarnym oraz koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej.

Szkolenie pozwoli uczestnikom zapoznać się ze specyfiką pracy z osobami stosującymi przemoc domową, zadaniami i obowiązkami zespołu interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno-pomocowych wobec sprawców przemocy.  Uczestnicy szkolenia będą posiadali wiedzę na temat diagnozowania sytuacji klienta stosującego przemoc, możliwych kierunków prowadzenia rozmów korekcyjnych, pomocowych, a także w zakresie budowania planu pracy.

Ponadto szkolenie wyposaża w wiedzę dotyczącą prawnych oddziaływań wobec osób stosujących przemoc domową, zarówno w ramach procedury karnej, jak i poza procedurą karną, w tym w zakresie formalności towarzyszących przy przekierowaniu osób do programów korekcyjno-edukacyjnych bądź psychologiczno-terapeutycznych.

Skrócony program szkolenia

1. Specyfika funkcjonowania osób stosujących przemoc domową.
  2. Podejmowanie kontaktu pomocowego z osobą stosującą przemoc.
  3. Motywowanie do zaprzestania zachowań przemocowych.
  4. Kierowanie osób stosujących przemoc do udziału w programach korekcyjno-edukacyjnych oraz programach psychologiczno-terapeutycznych.
  5. Praktyczne stosowanie przepisów prawnych wobec osób stosujących przemoc.
  6. Panel dyskusyjny, podsumowanie szkolenia.

pomoc-spolecznapracownicy-socjalni
Superwizja Pracy Socjalnej

Superwizje grupowe i indywidualne dla pracowników OPS.

asystenci-rodzinpomoc-spolecznapracownicy-socjalni
Praca Socjalna Stres

Stres i wypalenie zawodowe

Skuteczne metody i techniki radzenia sobie z kryzysem, trening relaksacyjny