Zadania i obowiązki KRPA na rzecz środowiska z problemem uzależnienia od alkoholu.

Pogłębienie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności w zakresie metod i narzędzi przydatnych w codziennej pracy.

Członek Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest zobowiązany do systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji m.in. w zakresie pracy z środowiskami z problemem uzależnienia od alkoholu. Warsztat jest okazją do pogłębienie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności w zakresie metod i narzędzi przydatnych w codziennej pracy członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w szczególności w pracy z rodziną z problemem uzależnień.

• Nabycie/poszerzenie wiedzy nt. uzależnień oraz wsparcia rodziny z problemem uzależnienia od alkoholu/innych substancji psychoaktywnych.
  • Nabycie/poszerzenie umiejętności z zakresu pracy Komisji z osobą uzależnioną i jej rodziną oraz pomocy dzieciom osób uzależnionych, niezbędnych do efektywnego wykonywania zadań zawodowych.
  • Nabycie kompetencji w obszarze profilaktyki uzależnień.

Uczestnicy będą mieli możliwość udoskonalenia warsztatu metodycznego w pracy z rodzinami, których członkowie zmagają się z uzależnieniami. Uczestnicy szkolenia nabywają konkretne umiejętności komunikacji interpersonalnej i motywowania rodzin do szeroko rozumianej zmiany. Szkolenie przyczynia się do zwiększenia świadomość celowości działań podejmowanych przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – jej członkowie będą potrafili budować plan pracy, uwzględniając kwestię uzależnień członków rodziny.

Skrócony program szkolenia:

1. Zachowania ryzykowne – diagnoza zachowań niebezpiecznych.
  2. Funkcjonowanie rodziny z problemem uzależniania.
  3. Motywowanie osób uzależnionych do podjęcia leczenia w ramach Komisji.
  4. Metodyczne podstawy w pracy Komisji z rodziną z problemem uzależniania.

gkrpagkrpa-oraz-zi
Funkcjonowanie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w wymiarze formalno-prawnym

Zagadnienia dotyczące prawnych i praktycznych aspektów funkcjonowania komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
pracownicy-socjalnizespol-interdyscyplinarny